v

Moje kamarádka Katie se seznámila se svým budoucím manželem Tomem během seznamovacího týdne na vysoké škole. Byl to pár, kterému všichni záviděli. Trávili spolu veškerý čas a zdálo se, že se nikdy nepohádají. Měli stejný obor a sdíleli mnoho společných koníčků. Měli rádi rodiny a přátele toho druhého. Proto nebylo velkým překvapením, když se Katie a Tom brzy po ukončení studia vzali. Mají dvě sladké děti, chlapce a dívku. Katie zůstává doma a stará se o děti a Tom má dobře placenou práci architekta v místní firmě.

A loni... se rozvedli.

Příběh Katie a Toma není ojedinělý. Téměř každé druhé manželství v USA se v určitém okamžiku rozvede.

A přesto, kdyby si Katie a Tom hledali partnera prostřednictvím společnosti pro párování, byli by pro sebe v podstatě dokonalou dvojicí. Ale něco se nepovedlo.

Co Katie a Tomovi a mnoha dalším chybí? Proč se naše "dokonalé shody" často ukáží jako méně než dokonalé nebo přímo zklamání?

Nevědomý základ vašich vztahů

V našem výzkumu jsme zjistili, že skutečná kompatibilita je mnohem více než proměnné, jako je věk, náboženství, kultura, koníčky, postoje a přesvědčení. Část problému spočívá v tom, že toho o sobě mnoho nevíme, a neznalost sebe sama někdy stojí v cestě úspěšným vztahům.

Každý má soubor milostných příběhů, tedy soubor představ, přesvědčení a předsudků o tom, jaký by měl být vztah, jak se ve vztahu chovat a jaký by měl být ideální partner. Své milostné příběhy si však vědomě neuvědomujeme.

Pokud tedy chcete najít někoho, kdo se k vám bude skutečně hodit, zde je pět klíčů, které byste měli mít na paměti:

1. Vaše milostné příběhy ovlivňují všechny aspekty vašeho vztahu

V hlavě máte milostné příběhy, které určují, o které potenciální partnery máte zájem, a které utvářejí vaše očekávání, jak by měl vztah vypadat, jak byste se měli ve vztahu chovat, jak byste si měli vykládat partnerovo jednání, jak byste měli s partnerem komunikovat atd.

Vaše milostné příběhy představují podstatu vašeho života - vztahy členů rodiny, sousedů a přátel, které jste pozorovali od dětství, vaše vlastní zkušenosti s jinými lidmi, příběhy, které jste četli v knihách a sledovali ve filmech.

Neexistuje žádná objektivní realita; jsou to spíše vaše příběhy, které dávají vašemu vztahu smysl.

2. Ke šťastným vztahům patří odpovídající milostné příběhy

Očividně nejste jediní, kdo má své milostné příběhy; mají je i všichni ostatní. Existují však příběhy, které mají tendenci fungovat lépe, a jiné, které jsou nepřizpůsobivé. Navíc některé příběhy fungují společně lépe než jiné. Pokud například máte fantazijní příběh a toužíte po superromantickém vztahu s vlastní osobní princeznou, ale váš partner nemá ani tak zájem o romantiku, jako spíše o vytvoření vztahu, který bude hladce fungovat jako firma, zajistí vám dobré peníze a jasně stanovené povinnosti, které je třeba zodpovědně plnit, oba budete pravděpodobně nakonec zklamaní.

ZÁKLADY

  • Proč jsou vztahy důležité
  • Najděte si poradnu pro posílení vztahů.

Vy a váš partner nemusíte mít stejný příběh, ale pro šťastný dlouhodobý vztah budete potřebovat příběhy, které jsou vzájemně kompatibilní.

3. Uvědomte si, co od svého vztahu skutečně chcete

Vaše milostné příběhy daly vzniknout tomu, čemu říkáme "základní složky lásky". V závislosti na vašem milostném příběhu můžete mít různé potřeby:

  • Intimita (to znamená, jak blízko, svázáni a propojeni se cítíte)
  • Vášeň (to znamená, jak velká je ve vašem vztahu citová a fyzická přitažlivost a také romantika)
  • Závaznost ve vašem vztahu

Problémem je - často si nejsme vědomi toho, co skutečně chceme a kde náš vztah zaostává. Ponořte se do hloubky a zjistěte, co od svého vztahu chcete, pokud jde o intimitu, vášeň a oddanost. Chce váš partner totéž co vy? Pokud ne, pokuste se tyto mezery odstranit, aby váš vztah fungoval a naplňoval jak vaše vlastní potřeby, tak potřeby vašeho partnera.

Základní četba o vztazích

Sex, láska a stroje

Proč je péče o sebe životně důležitá pro zralé vztahy

4. Na citech vašeho partnera k vám záleží méně, než si myslíte

V našich studiích jsme zjistili, že lidé často nemají nejmenší tušení o tom, co k nim jejich partner cítí - a lidé, kteří se našich studií účastnili, byli ve stabilních vztazích!

Jde o to, že nikdy nemůžeme skutečně vědět, co si někdo jiný myslí nebo cítí.

Pro naše štěstí je důležité, co chceme, aby k nám náš partner cítil, a zda věříme, že se tak skutečně cítí. Například váš partner může mít pocit, že je vašemu vztahu velmi oddaný. Pokud nemáte pocit, že je oddaný, a v důsledku toho se většinu času cítíte úzkostně nebo žárlivě, na partnerově faktické oddanosti pro vaše štěstí ve skutečnosti tolik nezáleží.

Přemýšlejte o tom, zda máte ve vztahu dostatek (nebo naopak příliš mnoho) intimity, vášně a oddanosti, a pokud vám něco chybí, jednejte!

5. Váš vztah musí odpovídat vašim (a partnerovým) potřebám - ne očekáváním okolí

Vaše milostné příběhy určují, jaký vztah a partnera hledáte a jaký očekáváte, že váš vztah bude. Nejšťastnější budete, když budete mít s partnerem kompatibilní milostné příběhy a budete si vzájemně vyhovovat. Na očekáváních okolí - rodičů, rodiny a přátel - stejně jako na očekáváních společnosti záleží mnohem méně.

Musíte si uvědomit, že neexistuje žádný špatný nebo správný milostný příběh a je v pořádku, že hledáte své štěstí bez ohledu na to, co si o vašem pojetí milostného vztahu myslí ostatní.

Klíčem k vašemu štěstí je najít někoho, jehož milostný příběh je kompatibilní s vaším.

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář