v

Oregano je považováno za základní bylinu v mnoha kuchyních po celém světě.

Má výraznou chuť a do pokrmů vnáší teplo spolu s jemným nádechem sladkosti.

Může být čerstvé, sušené nebo ve formě oleje a všechny mají údajně významné zdravotní účinky.

Ačkoli se obvykle používá v malém množství, oregano obsahuje některé důležité živiny. Pouhá jedna čajová lžička sušeného oregana dokáže uspokojit asi 8 % denní potřeby vitaminu K (1).

Studie odhalily některé z jeho působivých potenciálních přínosů, od pomoci v boji proti bakteriím až po zmírnění zánětů.

Tento článek se zabývá 6 zdravotními přínosy oregana, které jsou podloženy důkazy.

1. Oregano je velmi účinné, protože pomáhá v boji proti bakteriím. Bohaté na antioxidanty

Oregano je bohaté na antioxidanty, což jsou sloučeniny, které pomáhají bojovat proti poškození škodlivými volnými radikály v těle.

Hromadění volných radikálů je spojováno s chronickými onemocněními, jako je rakovina a srdeční choroby (2, 3).

Několik studií na zkumavkách zjistilo, že oregano a oreganový olej mají vysoký obsah antioxidantů (4, 5).

Oreganový éterický olej má obzvláště vysoký obsah karvakrolu a thymolu, dvou antioxidantů, které mohou pomoci zabránit poškození buněk způsobenému volnými radikály (6).

V kombinaci s dalšími potravinami s vysokým obsahem antioxidantů, jako je ovoce a zelenina, by oregano mohlo poskytnout vydatnou dávku antioxidantů, které mohou přispět ke zlepšení vašeho zdraví.

2. Může pomoci v boji proti bakteriím

Oregano obsahuje určité sloučeniny, které mají silné antibakteriální vlastnosti.

Jedna studie ve zkumavce ukázala, že oreganový esenciální olej pomáhá blokovat růst Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, dvou kmenů bakterií, které mohou způsobovat infekce (7).

Další studie na zkumavkách zjistila, že oregano je účinné proti 23 druhům bakterií (8).

Další studie na zkumavkách porovnávala antimikrobiální aktivitu éterických olejů z oregana, šalvěje a tymiánu. Oregano bylo jedním z nejúčinnějších éterických olejů proti bakteriím, na druhém místě za tymiánem (9).

Současný výzkum se omezuje na studie ve zkumavkách, které používaly koncentrované množství této byliny. Je tedy zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak by tyto výsledky mohly ovlivnit člověka.

3. Mohla by mít protirakovinné vlastnosti

Oregano má vysoký obsah antioxidantů. Tyto sloučeniny mohou nejen neutralizovat poškození volnými radikály, ale mohou také pomáhat v prevenci rakoviny (2).

Některé studie na zkumavkách ukázaly, že oregano a jeho složky mohou pomáhat ničit rakovinné buňky.

V jedné studii na zkumavkách byly lidské buňky rakoviny tlustého střeva ošetřeny extraktem z oregana a bylo zjištěno, že zastavil růst rakovinných buněk a pomohl je zahubit (10).

Další studie ve zkumavce ukázala, že karvakrol, jedna ze složek oregana, rovněž pomohl potlačit růst a šíření buněk rakoviny tlustého střeva (11).

Mějte však na paměti, že se jednalo o studie ve zkumavce, při kterých bylo použito vysoké množství byliny a jejích sloučenin. Ke zjištění jejích účinků je zapotřebí studií na lidech s použitím typických dávek.

4. Jaké jsou účinky bylin? Může pomoci snížit výskyt virových infekcí

Některé studie na zkumavkách zjistily, že oregano a jeho složky mohou kromě boje proti bakteriím chránit také proti některým virům.

Zejména karvakrol a thymol jsou dvě sloučeniny v oreganu, které jsou spojovány s antivirovými účinky.

V jedné studii na zkumavkách karvakrol inaktivoval norovirus, virovou infekci, která způsobuje průjem, nevolnost a bolesti žaludku, během jedné hodiny po ošetření (12).

Další studie ve zkumavce zjistila, že thymol a karvakrol inaktivovaly 90 % viru herpes simplex během pouhé jedné hodiny (13).

Ačkoli jsou tyto výsledky slibné, je zapotřebí dalšího výzkumu toho, jak může oregano ovlivnit virové infekce u lidí.

5. Mohlo by snižovat zánět

Zánět je normální imunitní reakce, ke které dochází v důsledku nemoci nebo zranění.

Předpokládá se však, že chronický zánět přispívá k rozvoji onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a autoimunitní stavy (14).

Oregano je bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci neutralizovat volné radikály a zmírnit zánět (15).

Obsahuje také sloučeniny jako karvakrol, u kterých byly prokázány protizánětlivé účinky. V jedné studii na zvířatech karvakrol snížil otok myších tlapek až o 57 % (16).

Další studie na zvířatech ukázala, že směs tymiánové a oreganové silice snížila počet zánětlivých markerů u myší s kolitidou neboli zánětem tlustého střeva (17).

Pamatujte, že tyto studie se zabývaly účinky oregana a jeho složek ve vysoce koncentrovaném množství. Je třeba provést studie, které by určily, jak by běžná dávka mohla ovlivnit zánět u člověka.

6. Oregano je vhodné pro léčbu zánětu. Snadno se přidává do jídelníčku

Ačkoli si možná myslíte, že oregano je zálivka vyhrazená výhradně na pizzu a těstoviny, tuto všestrannou bylinku lze použít mnoha způsoby.

Zkuste smíchat celé listy oregana s jinými zeleninami a připravit si tak salát plný živin nebo jimi posypat chilli, polévky či dušené maso.

Můžete z něj také připravit čerstvé pesto nebo zálivku na salát, dochutit jím masové pokrmy nebo zvýraznit chuť domácích omáček.

Oregano je k dostání čerstvé, sušené nebo ve formě oleje, takže jeho zařazení do jídelníčku je velmi snadné.

Podtrženo a sečteno

Oregano je bylina, která se může pochlubit několika docela silnými účinky, pokud jde o vaše zdraví.

Má vysoký obsah antioxidantů a může pomáhat v boji proti bakteriím a virům, potenciálně omezovat růst rakovinných buněk a pomáhat zmírňovat záněty.

Současný výzkum je však omezen na studie na zkumavkách a zvířatech. Ke zjištění jeho potenciálních účinků u lidí je zapotřebí dalšího výzkumu.

Naštěstí je oregano všestranné, snadno se přidává do jídelníčku a lze ho zařadit do nejrůznějších receptů, a to buď v čerstvé, sušené nebo olejové formě.

Zdroje:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15630252, (2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8933203, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21950127, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23484421, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19783523, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4400296/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15630252, (8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19373612, (9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26214321, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24779581, (11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22890541, (12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19149749, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8862535, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22892022, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2233768/,

Zdroje: healthline.com, Unsplash.com

Podobné články

1 Komentářů

okifeop

okifeop

před 1 měsíce

http://slkjfdf.net/ - Aaeemi <a href="http://slkjfdf.net/">Haroliqe</a> dnh.lcsv.nasimazlove.cz.kdz.mi http://slkjfdf.net/

Reply

Napište komentář