v

Když se rok 2021 chýlil ke konci a já se připravoval na nový rok, rozhodl jsem se, že si nebudu dávat předsevzetí nebo cíle a místo toho si vytvořím nástěnku vizí, která bude obsahovat i několik klíčových frází. Místo toho, abych si stanovila vznešené cíle, kterých bych se s největší pravděpodobností nakonec vzdala (a pak bych byla sama ze sebe zklamaná), jsem se zaměřila jen na to, jak se chci v tomto roce cítit. Do procesu tvorby nástěnky vizí jsem se pustila s jednou hlavní otázkou: Jak by měl vypadat život podle mého nejlepšího já?

Když jsem si sestavovala nástěnku vizí a zapisovala klíčové věty, které podle mého názoru představují život podle mého nejlepšího já, mnoho z nich mělo společné téma - toužila jsem lépe si užívat přítomný okamžik, což lze také nazvat praktikováním všímavosti. Místo toho, abych se tolik soustředila na budoucnost (nebo dokonce nostalgicky vzpomínala na minulost), jsem se rozhodla, že chci každý den dělat věci, které mi přinášejí radost. Přemýšlela jsem o tom, že si budu romantizovat maličkosti, dopřávat si v životě drobný luxus, místo abych čekala na "výjimečný okamžik", přiklánět se k manifestaci a hlubšímu spojení se světem kolem sebe a skutečně se učit, že mám moc nad svým vlastním myšlením.

Když jsem si tedy uvědomila, že chci být letos více pozorná, musela jsem přijít na to, jak přesně tento návyk do svého života zařadím. Věděla jsem, že kompletně překopat svůj denní režim není reálné, a tak jsem se místo toho rozhodla, že se pokusím každý den udělat alespoň jednu věc, která mi skutečně umožní být v přítomném okamžiku. A budu upřímná: v lednu se mi tento cíl moc nedařilo dodržovat, ale v únoru jsem měla nově nabyté odhodlání udělat z něj prioritu. A nyní, když mám za sebou celý měsíc upřednostňování všímavosti, mohu upřímně říct, že tento každodenní návyk změnil můj život.

Co je to všímavost?

Podle webu mindful.org je všímavost definována jako "základní lidská schopnost být plně přítomen, uvědomovat si, kde jsme a co děláme, a nereagovat přehnaně na to, co se kolem nás děje. Všímavost je sice něco, co máme všichni přirozeně v sobě, ale je nám lépe dostupná, když ji denně praktikujeme."

Dalším důležitým aspektem všímavosti je přijetí našich myšlenek a pocitů. Namísto snahy vyhnout se jim, ignorovat je nebo je změnit znamená všímavost skutečně si dovolit cítit a uznat, že neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak to udělat. Výzkum ukázal, že praktikování všímavosti může mimo jiné zvýšit pozitivní emoce, snížit stres, zlepšit kvalitu spánku a posílit soucit se sebou samým, sebedůvěru a kreativitu.

Jak zapadá do mé rutiny

Udělat si z všímavosti každodenní návyk je ve skutečnosti mnohem snazší, než by se mohlo zdát, protože když na to přijde, je to prostě upřednostňování věcí, které vám přinášejí radost. Myslím, že jsem se toho zpočátku bála, protože "praktikování všímavosti" mi připadalo jako obrovský závazek, který vyžaduje, abych si vybudovala hluboké spojení s vesmírem a dělala věci jako každodenní dlouhé meditace.

Ale jakmile jsem si uvědomila, že už jsem na to vybavená a že to prostě musím využít a dát tomu prioritu, přirozeně se to vpletlo do mé rutiny. Pro mě to nebylo ani tak o přidání něčeho nového, jako spíš o jiném přístupu k tomu, jak komunikuji se světem kolem sebe. Začala jsem dělat věci se záměrem, ne jen vyplňovat čas.

Jak mindfulness ovlivnila můj život

Ačkoli jsem se k dennímu praktikování všímavosti oficiálně odhodlala až minulý měsíc, mám pocit, že jsem na této cestě už o něco déle. Někdy v létě minulého roku jsem se začala věnovat meditaci, získala jsem novou lásku k chůzi a začala jsem dělat věci s větším záměrem a radostí. Procházela jsem si trochu těžkým osobním obdobím a pak mi najednou něco docvaklo: Uvědomila jsem si, že jen já sama mám moc nad svým myšlením a energií. Mám možnost vybrat si, jak budu reagovat na věci, které se mi dějí, a mohu se sama rozhodnout, zda dovolím, aby mě situace nebo lidé ovlivňovali, nebo ne.

Jakmile jsem to pochopila, přišla větší spokojenost a spojení. Samozřejmě mám stále těžké dny, ale nyní se cítím klidnější a žiji s větší lehkostí. A v průběhu posledního měsíce, kdy jsem do své každodenní rutiny začleňovala stále více všímavosti, se cítím přítomnější, vděčnější a celkově šťastnější.

A nechápejte mě špatně: ne vždy "žiji přítomným okamžikem" a veškerý svůj čas věnuji věcem z výše uvedeného seznamu. Miluju dobré čtyřhodinové rolování na TikToku stejně jako jiná holka a jsou dny, kdy prostě nemám energii jít se projít nebo si zacvičit jógu. Ale naučila jsem se, že všechno je o maličkostech a že ty malé návyky, které se mohou zdát bezvýznamné, mají ve skutečnosti moc změnit váš život.

Zdroje: theeverygirl.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář