v

Každý člověk má jinou rutinu péče o pleť. Někteří lidé se rozhodnou pro cíleně specifické složky, zatímco jiní si rádi zachovají jednoduchost. Bez ohledu na vaši sestavu produktů by měl být jeden krok univerzální: použití opalovacího krému.

Přiznáváme, že péče o pleť před sluncem může být trochu matoucí. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak opalovací krém vůbec funguje? Nejste si jisti, kolik ho máte nanést? Nebo velmi důležitá otázka pro ty, kteří se honí za bronzovým leskem: Je opalovací krém prevencí opálení? Poradili jsme se s odborníky, abychom vám odpověděli na tyto a další otázky, abyste zvládli tento zásadní krok ve své rutině. Pojďme na to.

Jak opalovací krém funguje?

Pokud jste se někdy ptali: "Jak vůbec opalovací krém funguje?", nejste sami. Požádali jsme čistou kosmetickou chemičku Krupu Koestline a certifikovanou dermatoložku Rebeccu Marcus, M.D., aby nám to vysvětlily.

"UV paprsky dávají kůži signál, aby zvýšila transkripci genu pro tyrozinázu," říká Koestline. Tyrosináza je zodpovědná za první krok při tvorbě melaninu.

"Opalovací krém funguje tak, že snižuje a omezuje signál, který snižuje produkci tyrozinázy," vysvětlila. V překladu: "Trosinizace je v podstatě jenom ojedinělá, protože se jedná o přírodní produkt: Opalovací krém zvyšuje množství UV záření potřebného k vytvoření poškození kůže sluncem.

Mezi mechanismy, které stojí za minerálními a chemickými přípravky, je však rozdíl. "Chemické opalovací krémy fungují tak, že absorbují UV záření a katalyzují chemickou reakci, která toto záření přemění na teplo, které se pak uvolňuje z pokožky," vysvětlila Marcusová.

Na druhé straně minerální opalovací krémy vytvářejí bariéru blokující sluneční záření. "Fyzikální opalovací krémy fyzicky blokují UV záření v přístupu k pokožce tím, že UV paprsky odrážejí," pokračovala.

V současné době jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý (běžné složky minerálních opalovacích krémů) jedinými dvěma složkami, které skupina Environmental Working Group označila za bezpečné pro použití a účinné při ochraně pokožky před poškozením UV zářením.

Pokud se chcete dozvědět více, již dříve jsme se zabývali rozdílem mezi minerálními a chemickými opalovacími krémy.

V debatě o minerálních a chemických opalovacích krémech zastáváme názor, že nejlepší typ opalovacího krému je ten, který budete skutečně používat. Pokud bychom však měli vybrat jeden z nich: Minerální je mnohem lepší pro vaši pokožku i životní prostředí. Pokud chcete mít k dispozici minerální opalovací krémy, podívejte se na naše oblíbené krémy na obličej a tělo.

Zabraňuje opalovací krém opalování?

Naneštěstí tato odpověď není tak jednoduchá. Technicky vzato se můžete opalovat i s opalovacím krémem. To, jak se opálíte, však závisí na mnoha věcech: jak snadno se opálíte, jakou úroveň SPF máte na sobě, jaký je UV index v době vystavení se slunečnímu záření atd.

"SPF znamená "ochranný sluneční faktor" a je měřítkem množství slunečního záření potřebného k vytvoření spáleniny na chráněné pokožce oproti množství potřebnému k vytvoření spáleniny na nechráněné pokožce," vysvětluje Marcus. "Takže i s opalovacím krémem je možné se opálit nebo spálit, ale je k tomu potřeba větší dávka UV záření."

Jde o to, že většina lidí nepoužívá správné množství opalovacího krému a nenanáší ho dostatečně často, aby dosáhla úrovně SPF uvedené na lahvičce. Takže ano - některé UV paprsky stále proniknou, a pokud se snadno opálíte, můžete se opálit i s opalovacím krémem.

Můžete se opalovat zodpovědně?

Buďme upřímní: "Neexistuje nic takového jako bezpečné opalování," řekla certifikovaná dermatoložka Andrea Suarezová, M.D., FAAD, pro mbg. "Opálení je reakcí na zranění způsobené UV zářením ze slunce. Stejné paprsky, které opalují kůži, vedou také k trvalému poškození kůže, předčasnému stárnutí kůže a zvýšenému riziku rakoviny kůže."

Přestože lenošení pod paprsky může být pro někoho příjemné a výsledkem je bronzový lesk, to, co se děje v zákulisí, už tak hezké není. Přesto se nemusíte se svým sluncem políbeným leskem rozloučit. Vezměte si opalovací přípravky bez opalování.

Samospalovací přípravky jsou v dnešní době stále lepší a lepší, zejména ty čisté varianty. To znamená, že je možné dosáhnout přirozeně vypadajícího, dlouhotrvajícího opálení beze šmouh a bez poškození sluncem. Chcete investovat do bezpečného opalování? Zde je obsáhlý seznam některých našich oblíbených přírodních opalovacích přípravků, díky nimž budete mít bronzovou barvu během chvilky.

Brání opalovací krém syntéze vitaminu D?

Pokud jste někdy váhali, zda se natřít ochranným faktorem SPF, protože jste se obávali, že nevstřebáte vitamin D, slyšíme vás. Je to častá obava, ale zde jsou fakta: Přestože se mu říká "sluneční" vitamin, je ve skutečnosti poměrně těžké získat dostatečné množství vitaminu D ze slunce. Je to proto, že různé faktory, jako je barva pleti, roční období, váš věk a další, mohou ovlivnit, jak dobře vaše tělo tento vitamin D vstřebává (pokud vás zajímá, podrobněji jsme se těmto důvodům věnovali zde). Z toho všeho vyplývá, že byste se z tohoto důvodu neměli vyhýbat opalovacím krémům.

Nejlepší certifikovaný výukový program ve své třídě, který je založen na holistickém přístupu k léčbě.

Vědci totiž doporučují zaujmout k příjmu vitaminu D vícestranný přístup, který zahrnuje kvalitní doplňky stravy, konzumaci obohacených potravin a chytré vystavování se slunečnímu záření (což zahrnuje SPF). Suarez dále vysvětluje: "Protože opalovací krémy neblokují 100 % UV záření, část UVB záření pronikne dovnitř, a to stačí k tomu, aby se mohl vytvořit určitý objem vitaminu D." Platí zde stejné okolnosti, které se pojí s opalováním na slunci: měli byste se tedy často natírat (a opakovaně nanášet), abyste ochránili svou pokožku.

Všechno řečené - pokud máte nedostatek nebo nedostatečné množství vitaminu D, jako 29 %, resp. 41 % Američanů, možná byste měli zvážit užívání kvalitního doplňku stravy s vitaminem D (zde je seznam našich absolutních favoritů).

Jak se ujistit, že jste použili dostatek ochranných faktorů SPF.

Tady je rychlý způsob, jak se ujistit, že používáte dostatek opalovacího krému:

    Připravte se na to, jak se namazat ochranným krémem.
  • Při nanášení opalovacího krému na obličej existuje rychlý způsob, jak se ujistit, že ho máte dostatek. Jednoduše přejeďte opalovacím krémem po vnitřní straně ukazováčku a prostředníčku. Jakmile se na obou prstech objeví proužek SPF, můžete začít. Nezapomeňte si pokrýt celý obličej a krk, abyste dosáhli dokonalé ochrany.
  • Na tělo: Pro opalovací krém na tělo byste měli naplnit skleničku plnou opalovacího krému a nanést ji všude, kde uvidíte slunce. Na některá místa, jako jsou hřbety rukou, špičky nohou a vrcholky uší, se často zapomíná, proto se nezapomeňte namazat i na tato místa.
  • Pro pokožku hlavy: Nebojte se, nebudeme vám říkat, že musíte nanášet mastný SPF na kořínky. Na trhu je spousta produktů zaměřených speciálně na ochranu pokožky hlavy. SPF na pokožku hlavy si nastříkejte nebo vetřete a každé dvě hodiny naneste znovu, abyste se vyhnuli spálení pokožky hlavy - ouvej! Zde je seznam některých našich produktů na ochranu pokožky hlavy.

Závěr: Vezměte si z toho to, co potřebujete.

To bylo hodně, tak si to pojďme shrnout. Opálit se můžete i při použití opalovacího krému, i když správná aplikace zabrání většině UV paprsků proniknout do pokožky, a tím zabrání opálení. Vitamín D můžete vstřebávat, i když používáte opalovací krém, ale ti, kteří ho mají nedostatek, by měli zvážit jeho doplnění, aby dosáhli dostatečné hladiny.

Nakonec je opálení vlastně jen poškození sluncem. Pokud chcete získat bronzový lesk, zvolte raději přírodní samoopalovací přípravky. Při nanášení SPF používejte na tělo skleničku v hodnotě panáka, na obličej dva prsty a nezapomeňte na pokožku hlavy. Je toho hodně, co patří k praktikování bezpečného opalování, takže pokud se chcete dozvědět více, zde je rozpis všeho, co se týká péče o pokožku na slunci.

Zdroje: mindbodygreen.com, Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář